Wycieczka do Bełżca i Markowej - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Przemyślu dla Niesłyszących i Niedosłyszących

Wycieczka do Bełżca i Markowej

W dniu 20.11.2019 r. uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami uczestniczyli
w wycieczce do Bełżca. Znajduje się tam Muzeum i Miejsce Pamięci niemieckiego obozu zagłady. 17 marca 1942 r. przywieziono tu pierwsze transporty ludności w ramach Akcji Reinhardt – zaplanowanej zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Do grudnia 1942 r. zostało tu zamordowanych ok. 450 tys. Żydów z Polski i innych krajów Europy. Nasza młodzież miała okazję poznać sposób funkcjonowania obozu oraz nieludzkie traktowanie więźniów. Uczniowie mogli zobaczyć m. in. przedmioty zamordowanych, np.: buty, gwiazdy Dawida noszone na opaskach, zdjęcia, mapy i inne eksponaty ukazujące tragizm tamtejszej rzeczywistości.
W drodze powrotnej zwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Skansen Zagrodę Muzeum Wsi Markowa, który w swoich zbiorach posiada zabytkowe budynki oraz narzędzia i urządzenia
z XIX i XX w.
Miłym akcentem na zakończenie wycieczki, była „smaczna chwila” w McDonald.